O gastronomii
Artykuły
Alkohol w lokalu gastronomicznym - historia
W Europie w XV wieku znana już była powszechnie tajemnica destylacji alkoholu etylowego. Początkową był on lekiem, w którym macerowano lecznicze zioła i korzenie. Z chwilą powstania niezależnych gorzelni, które wyszły z mrocznych alchemicznych pracowni, stał się też napitkiem. W celu złagodzenia jego ostrego, „fuzlowa tego” posmaku, zaczęto dodawać do destylatów aromatyczne płatki kwiatów, wonne zioła, korzenie oraz mód. Były to wówczas znamienite i bardzo cenione produkty.
Do różnych brandy, rumów czy żytniówek, dodawano już bardzo wcześnie żółtka, całe jajka, mleko, śmietankę i rozmaite przyprawy korzenne, a wszystko to dla pokrzepienia, na rozgrzewkę, poprawę samopoczucia oraz niewątpliwie dla poprawienia nastroju. Napoje te przygotowywane już 400lat wg oryginalnej receptury pije się do dziś.
Wspólną cechą napojów alkoholowych jest zawartość w nich znacznej ilości alkoholu etylowego, który powstaje w wyniku aktywności życiowej drożdży, nazywanej fermentacją alkoholową. Napoje alkoholowe dzieli się na niskoprocentowe o mocy 1,8-8% obj. Alkoholu etylowego (np. piwa), średnioprocentowe o mocy 9-18%obj. Np. wina i wysokoprocentowe 18-50%obj np. wódki. Podstawowe grupy napojów alkoholowych to:
- Wódki
- Wina gronowe
- Wina owocowe
- Miody pitne
- Piwo